Гарантії в стоматології
Часто при спілкуванні з пацієнтом лікар чує питання: " А яка гарантія на Ваше лікування?" Спроба порівняти гарантію в медицині зі звичайними гарантіями, які надаються при покупці споживачем товарів - не зовсім коректна. Причина проста - біологія людини. Реакція організму, навіть на правильно проведене лікування, у різних людей може бути різною.
З точки зору медицини будь-яке лікування має ПРОГНОЗ. Прогноз - це статистичне вимірювання співвідношення успішного лікування до невдалого, в тісному зв'язку із загальним станом організму. Саме цим терміном оперують лікарі. Виходячи з нього лікар видає гарантію на результат лікування. Згідно із законодавством України саме результати лікування потрапляють під гарантійні зобов'язання. Процес лікування, види та методики втручання не потрапляють під які-небудь законодавчо -визначені гарантійні зобов'язання, а залежать тільки від професіоналізму лікаря, внутрішньої корпоративної політики медичного закладу щодо стерилізаці, дезінфекці, матеріального і технічного забезпечення.
Отже, гарантійний термін - це період, на протязі якого проявляються приховані дефекти і недоліки конструкції виробу, а термін експлуатації - період роботи виробу до того моменту, коли Ви вирішите змінити його з якихось причин. Гарантію на виріб ( пломбу, коронку, протез і т.д.) можна дати виходячи з деяких факторів: технічне виконання, вид використовуваного матеріалу, стан опорних зубів ( коронки зуба, кореня, навколишніх тканин пародонта та ін.) Але як можна спрогнозувати рівень здоров'я пацієнта? Сьогодні він здоровий, а завтра пошкодив ногу - і весь кальцій його зубів терміново розподілився організмом на відновлення кістки, в місці перелому, і зуби починають страждати від нестачі кальцію.
Гарантія - це фінансова відповідальність медичного закладу перед пацієнтом на безкоштовне усунення можливих недоліків наданої послуги ( лікування). Гарантія і безпечне використання результатів лікування зазвичай зв'язується з деякими умовами, найчастіше з періодичними профілактичними оглядами та професійної гігієною. Це стандарт у світовій стоматології. Також огляди необхідні, перш за все, самому пацієнту .
Чи може лікар, який узяв на себе гарантію, відмовитися від безкоштовного усунення недоліків? За законом - так, якщо пацієнт порушує правила гарантійних умов, де першим пунктом зазвичай - візит до лікаря раз на півроку, а другий адекватна гігієна порожнини рота і т.д. Це не спроба стоматолога зняти з себе відповідальність, а умови, завдяки яким можливе використання того, що робить лікар. У Вас же не виникає питання про необхідність заміни масла в автомобілі або періодичному тех.обслуговуванні? Помилково вважати, що одного разу вирішивши проблеми у стоматолога, можна забути про лікарів на десятки років. Стоматолог, навіть використовуючи сучасні технології, не робить нічого вічного.
Якими критеріями керуватися при визначенні термінів гарантії на проведені маніпуляції чи лікування?
- Першим буде проведення правильної та своєчасної гігієни по догляду за виробом .
- Другою умовою - явка на огляд і контроль за гігієною мінімум 2 рази на рік.
- Третьою умовою надання довгострокової гарантії - проведення повного курсу лікування і протезування, згідно з планом ЛІКУВАННЯ. Якщо висловлюватися точніше - не можна дати гарантії на пломбу, якщо в роті відсутня половина зубів.
Якщо дотримати ці умови - гарантійний термін може бути зрівняна терміну експлуатації, а це десятки років.
Приклад . Середній термін служби металокерамічної коронки - 8 років. Скарг може не бути і 15 років, але це не означає, що коронка і зуб, знаходяться в первинному стані. Зношування конструкції, зміна прикусу, розсмоктування цементу - це може оцінити тільки лікар. За відсутності контролю з боку лікаря замість вчасно проведеної заміни або невеликих змін конструкції ми отримуємо необхідність видалення опорних зубів і тривалий дороге лікування .
Керуючись прогнозами і сучасними протоколами лікування, використовуючи нові технології в нашій клініці встановлено такі гарантійні терміни, якщо умови надання гарантії виконувалися пацієнтом:
Вид роботи Гарантійні терміни
"Пріор " Українське законодавство
Реставрації з ______ 6 - 12 міс.
композитних матеріалів
Металокерамічна коронка , ______ 12 міс.
мостовідний протез
Безметалова коронка , протез ______ 12 міс.
Вініри, вкладки, накладки ______ 12 міс.
Бюгельний протез ______ 12 міс.
Пластинковий протез ______ 12 міс.