Протягом життя тверді тканини зубів частково стираються. Це нормальний фізіологічний процес. Адже ми ними кусаємо, жуємо. Але нерідко зуби стираються набагато швидше. При інтенсивній втраті твердих тканин зуба говорять про патологічну стертість. Такий стан являє собою не тільки косметичний дефект, а й призводить до підвищеної чутливості зубів - вони реагують на вплив будь-якого зовнішнього подразника, наприклад, гарячого чаю.
Багато пацієнтів з Вінниці та інших регіонів, при зверненні в нашу клініку до лікаря-стоматолога і не підозрюють про те, що у них прогресує такий патологічний процес, як стертість зубів. Вони скаржаться на суперчутливість. Причому, з подібним явищем, як показують дослідження, стикаються близько 12% людей. Найчастіше патологічна стертість турбує чоловіків. Вона може розвиватися як в одному або кількох сусідніх зубах, так і в цілій групі зубів.
Причини, з яких може відбуватися спад твердих тканин зубів, бувають найрізноманітнішими. Розвивається патологічна стертість найчастіше при неправильному прикусі. Залежно від патології прикусу, стиратися можуть як фронтальні, так і жувальні групи зубів. До втрати твердих тканин призводить таке явище, як бруксизм (скрегіт зубами). Аналогічними наслідками загрожує і відсутність деяких зубів. В результаті цього відбувається їх стирання. Такий же фінал можливий, якщо у людини неправильна конструкція зубних протезів. Руйнує тверді тканини і вплив різних кислот. Вони можуть надходити в порожнину рота при блювоті, відрижці, а також з кислої їжі.
Патологічна стертість твердих тканин зуба починається з втрачання емалі, а потім - дентину. Оскільки емаль більш міцна структура, її стирання відбувається довше, ніж зменшення дентину, тому, коли оголюється дентин, зуб втрачає свій обсяг набагато швидше. При цьому утворюються гострі краї, які можуть доставляти пацієнтові масу незручностей, в тому числі травмуючи слизову оболонку порожнини рота і мову. Потім змінюється обличчя. Відбувається зміщення нижньої третини обличчя, що призводить до вираженого поглиблення носогубних складок і складок нижньої губи. Від цих змін страждає, перш за все естетичний вигляд, не кажучи вже про функціональні порушення.
Якщо цю патологію не лікувати, то значним чином постраждає скронево-нижньощелепний суглоб, виникнуть болі в його області, погіршиться слух. Паралельно з'являється чутливість до температурних подразників, а потім до механічних і хімічних.
Лікуванням подібної недуги в клініці "Пріор", залежно від стадії та вираженості захворювання, займається терапевтична та ортопедична стоматологія. При своєчасній профілактиці, коли зуби тільки почали надто активно стиратися, може бути задіяна також і ортодонтична стоматологія. Це в тому випадку, якщо причиною захворювання став неправильний прикус. Заходи з профілактики стертості, в цьому випадку, полягають в носінні ортодонтичних пластин, кап або брекетів, залежно від віку пацієнта.
Якщо говорити про вибір способу лікування, то на нього впливають вік пацієнта і знос зубів, пов'язаний зі стоматологічними захворюваннями. Тому лікарі нашої клініки в доступній формі пояснюють пацієнту про необхідність протезування лікування зубів в Вінниці після хірургічних втручань, пов'язаних з видаленням зруйнованих зубів. У підготовці пацієнта до лікування, в бесіді з ним, фахівці наполягають на комплексному лікуванні, тому що постановка однієї пломби, або закриття косметичного дефекту в більш помітній ділянці не призведе до повного одужання. Всім людям слід знати, що процес лікування патологічної стертості швидким бути не може. Щоб досягти хорошого результату, необхідно набратися терпіння.
Найкраще лікування - це профілактика. Нехай це звучить банально, але це суща правда. А якщо процес уже стартував, то, чим раніше людина звернутися до лікаря, тим швидше і легше вдасться відновити йому зубний ряд.
Студінська Галина Михайлівна,
лікар-стоматолог-терапевт